Global Gold Corporation estimated humor sense of Azeri journalists at its true worth
PanARMENIAN.Net - "Marjan is an unusual place to work because in some cases we are working within 1 000 meters of the Nakhichevan border, and Azeri soldiers are observing our work, and there have been no security incidents during this time," chairman and CEO of Global Gold Company (GGC) Van Krikorian stated to the PanARMENIAN.Net journalist. He said, the Pentagon did not attend or vote at last month's annual shareholders meeting, and is not even on the registry. "A review of our contracts shows that we do no work for the Pentagon, but if there is information that the company has been working for the Pentagon, we would ask that it be shared with us immediately and especially any information on how much we are owed, as our accountants do not have any record of payments," Krikorian underlined.
The Chief Executive of GGC stressed that the company takes pride in emphasizing best practices in mining and investment areas. "Of course, we would pay all taxes on whatever we receive as well. We'd also like to know where the spy facility is on our license area, as I visited Marjan along with the Hankavan, Getik, and Tukhmanuk properties where we are working the week before last and didn't see them. As we have in the past, we would be pleased to have journalists visit themselves to see exactly what we are doing in terms of mining and exploration, and if they find anything else, we might offer them positions in our exploration staff. Perhaps the report has confused the posting date of Friday July 13th with April 1," Van Krikorian said.
"Quoting Armenian press" Baku based APA agency reported "GGC closely cooperates with Armenian Defense Ministry and has invested $2.2 million in "Marjan" deposit, which is 3000 meters above the sea level". "Unnamed source in Armenian Environmental Protection Ministry said it is not informed of the Corporation's activity, as it is not allowed for that. Armenian Defense Ministry sources said the American company is working for the Pentagon and fulfilling errands on Iran in the territory. Local residents say they have also seen some English-speaking military-like persons besides geologists, who are installing unknown big facility in the territory," APA reports.