PanARMENIAN.Net - Today the Nagorno Karabakh Republic holds presidential elections. Five candidates are running for the presidential post. Ex-Director of the NKR National Security Service Bako Sahakyan, former Deputy Foreign Minister Masis Mailyan, NKR NA member Armen Abgaryan, lecturer at the Artsakh State University professor Vanya Avanesyan and leader of Artsakhi Communist Party, head of the Control Service of the NKR Government's Administration are running for the post.
Over 100 international observers have arrived in Stepanakert to observe the presidential elections. As a PanARMENIAN.Net came to know from the NKR CEC, 53 foreign journalists and 47 observers (40 representing international organizations and 7 representing local ones) have been already registered. Observers have arrived from Armenia, US, Italy, Greece, Germany, Serbia, Czech Republic, Ukraine, Macedonia, France and CIS member states.