H.Res.106 to be considered by U.S. House Foreign Affairs Committee October 10
PanARMENIAN.Net - The House Foreign Affairs Committee is set to mark up the Armenian Genocide Resolution (H.Res.106) on Wednesday, October 10, reported the Armenian National Committee of America (ANCA). Committee discussion and adoption of the resolution will set the stage for subsequent full House consideration of the key human rights measure.
Introduced on January 30th by Rep. Adam Schiff along with Representative George Radanovich (R-CA), Congressional Armenian Caucus Co-Chairs Frank Pallone (D-NJ) and Joe Knollenberg (R-MI), Rep. Anna Eshoo (D-CA), Rep. Brad Sherman (D-CA) and Rep. Thaddeus McCotter (R-MI), the Armenian Genocide resolution calls upon the President to ensure that the foreign policy of the United States reflects appropriate understanding and sensitivity concerning issues related to human rights, ethnic cleansing, and genocide documented in the United States record relating to the Armenian Genocide. The resolution is cosponsored by 226 Members of Congress from 39 states. A similar resolution in the Senate (S.Res.106), introduced by Assistant Majority Leader Dick Durbin (D-IL) and Sen. John Ensign (R-NV) currently has 31 cosponsors, including Senate Majority Leader Harry Reid (D-NV) and presidential candidate Hillary Clinton (D-NY).