EAFJD condemns pogroms organized by Turkish fascists in Brussels
PanARMENIAN.Net - The European Armenian Federation condemns pogroms organized by Turkish fascists in Europe.
A demonstration organized two days ago by the Turkish extremist right-wing group, the sinister Grey Wolves, caused chaos and mass violent disturbance in Brussels.
"The European Armenian Federation strongly condemns the import into Europe of these racist and criminal customs which are well-known by the Armenians as a prelude to the systematic massacres of Armenian citizens. "We are expecting from the police and judicial authorities exemplary reaction regarding members of these criminal bands and their rulers" declared Laurent Leylekian, the director of the European Armenian Federation," EAFJD told PanARMENIAN.Net
He added, "We know that Turkey is always behind these pogroms. The Federation is certain that the Turkish State bodies - police, army, and judicial powers - are deeply infiltrated by these ultra nationalistic units, and it is attested that Ankara regularly gives orders to the Grey Wolves paramilitary forces, orders that emanate from the MHP (political group represented in the Turkish Parliament) to accomplish their dirty jobs in Turkey as well as in Europe."
"The freedoms that these criminal groups have in Europe is encouraged by the indulgent attitude of our institutions towards racism. Turkish state ultra nationalism, compromise from our institutions (European Parliament and Commission, national and European political parties) towards the systematic denial of the Turkish state is interpreted by Ankara as authorization to develop its ultra nationalism in the European Union," concluded Leylekian.
On Wednesday night some 200 people, belonging to Gray Wolves extreme movement, destroyed and set to fire Jardin de Babylone café owned by an Iraqi Armenian in the neighborhood Saint-Josse-Ten-Noode of Brussels.
A little before in the evening the hooligans had pulled out then burned the American flag which was hanging on the frontage of the U.S. Embassy.
Mehmet Koksal, a Belgian journalist of Turkish origin, who filmed the scene, was severely beaten by the extremists howling hostile and insulting the U.S. slogans.
This demonstration would have a direct relation to the Turkish-Kurdish confrontation that has claimed lives of 12 Turkish soldiers are 23 Kurdish rebels.