As EU member, Bulgaria ready to support Armenia's integration in European structures
PanARMENIAN.Net - "The purpose of my visit is to give an impetus to the Armenian-Bulgarian relations. We enjoy wonderful political relations and have to deepen economic, cultural and educational cooperation," Bulgarian Prime Minister Sergei Stanishev told a news conference in Yerevan.
"As an EU member, Bulgaria is ready to support Armenia's integration in European structures. 11 thousand Armenians live in our country. They moved to Bulgaria and became full-fledged members of the society. I am proud of the contribution the Armenian community makes in Bulgaria's political and public life," Mr Stanishev said.
He also informed that 17% of the Bulgarian GDP is assigned as assistance to the states beyond the European zone. "We are thinking how to assist your country. It will certainly be assistance in implementation of reforms, education and cultural projects. Days of Bulgarian culture will be held in Armenia next year. We have also signed an agreement on agricultural cooperation. There are some 40 bilateral valid agreements and we hope for progress," the Bulgarian Prime Minister said.