PanARMENIAN.Net - "As a nation and society demanding justice, we need the day of victory, justice and affirmation of rights. There is a day that meets all these demands. It's November 22, 1920 when Woodrow Wilson signed the arbitration award on the borders of the former Ottoman Empire, i.e. of the modern Turkish State," historian and diplomat Ara Papian said in an interview with PanARMENIAN.Net
The Armenian Genocide victims should be commemorated on November 22 instead of April 24. This day should be also marked as the day of restoration of justice, according to him.
"When commemorating the Genocide, Armenians assume the role of a victim. But now they could be the people demanding justice and respect of international decisions, like Woodrow Wilson's award. This idea is at stage of approbation. Let's see how Armenia and Diaspora treat it. We should not forget that being the offspring of the Armenian Genocide, Diaspora is very sensitive to the issue," he said.