OSCE MG likely to arrive in Yerevan January 15
PanARMENIAN.Net - Revision of the terms of OSCE Minsk Group Co-chairs' regional visit was conditioned by the ophthalmologic check-up the Armenian President has to undergo in France, RA MFA Spokesman Vladimir Karapetian told a PanARMENIAN.Net reporter.
"According to a preliminary agreement, Ambassadors Matt Bryza, Bernard Fassier and Yuri Merzlyakov will arrive in Yerevan on January 15," Mr Karapetian said.
On January 10, Armenian President Robert Kocharian departed for France on a two-day private visit for a check-up in an ophthalmologic center.