Blogger jailed in Azerbaijan received death threats from inmates: report
PanARMENIAN.Net - Russian-Israeli blogger Alexander Lapshin was threatened with reprisal from inmates at a Baku prison where he was jailed after visiting Nagorno Karabakh, some media reports suggest.
According to the blogger himself, he received death threats every day.
An Israeli publication reveals that Lapshin, who returned to Israel after seven months in the Azerbaijani prison, in a conversation with friends denied rumors that he made a suicide attempt shortly before his release.
Azerbaijani president Ilham Aliyev on Monday, September 12 signed a decree to pardon Lapshin, who was handed a three-year prison term for visiting Karabakh.
Earlier, Armenian foreign minister Edward Nalbandian said that bloggers from 10 countries will arrive in Artsakh (Nagorno Karabakh) to participate in and cover the wine festival.