Azerbaijan discloses contents of proposal sent to Armenia
PanARMENIAN.Net - Azerbaijan on Monday, March 14 disclosed the contents of a single-page proposal on normalization of relations with Armenia, which contains five "principles".
Azerbaijani Foreign Minister Jeyhun Bayramov said on March 11 that Baku has sent a one-page proposal to Yerevan, which he said does not contain anything "out of the ordinary."
According to reports from Azerbaijan, those principles are:
mutual recognition of sovereignty, territorial integrity, inviolability of international borders and political independence of each other;
– mutual confirmation of the absence of territorial claims of states against each other and a legal obligation not to make such claims in the future;
refrain from threatening each other's security in interstate relations, using threats and force against political independence and territorial integrity, as well as from other circumstances incompatible with the UN Charter;
delimitation and demarcation of the state border, establishment of diplomatic relations;
– the opening of transport links and communications, the establishment of other relevant communications and cooperation in other areas of mutual interest.
Earlier on Monday, the Armenian Foreign Ministry said that Yerevan has "responded to the proposals of the Republic of Azerbaijan and applied to the OSCE Minsk Group Co-Chairmanship to organize negotiations on the signing of peace agreement between the Republic of Armenia and the Republic of Azerbaijan on the basis of the UN Charter, the International Covenant on Civil and Political Rights and the Helsinki Final Act."
In response to the Armenia's side's move, Azerbaijani Foreign Ministry spokesperson Leyla Abdullayeva said that Baku was ready for "substantive, intensive" negotiations with Yerevan on signing a peace agreement, if Armenia accepts said five principles, Interfax.az reports.