Ucom to keep ensuring high-speed internet at Komitas Museum
PanARMENIAN.Net - This year too Ucom will continue providing high-speed internet access to all exhibition halls of the Komitas Museum-Institute.
Last year, through cooperation with Ucom, the Komitas Museum-Institute created an opportunity to transform its exhibition, concert and other programs’ spaces into an educational and cultural environment enriched with modern technologies. Nikolay Kostandyan, the director of the Museum-Institute: "I am glad that our collaboration with Ucom has allowed us to make scientific-educational, cultural programs and concerts more accessible on the internet. We have utilized multimedia tools during exhibitions and expanded the formats for informative access to our exhibitions".
"Ucom recognized the global trend of digitizing world-class exhibitions and assisted the Komitas Museum-Institute in applying this international experience. I am confident that with the help of new multimedia tools and Ucom's internet service, visitors will be more engaged in learning about the influential figures of Armenian culture," stated Ralph Yirikian, Director General of Ucom.
The Komitas Museum-Institute officially opened on January 29, 2015, with the objective of providing a comprehensive presentation of Komitas' life and his diverse contributions, aiming to popularize his rich musical legacy.