PanARMENIAN.Net - New opportunities, including the idea of joining the European Union, are being actively discussed in Armenia, Foreign Minister Ararat Mirzoyan said in an interview with Turkey’s TRT World TV channel.
Mirzoyan made the remarks when asked whether Armenia has ever thought about joining the EU, whether such a move is possible in the near or distant future, or whether Armenia is interested in NATO membership.
“Given all the challenges that we have faced over the past 3-4 years, new opportunities are being actively discussed in Armenia,” Mirzoyan said.
“I will not be revealing a secret if I say that the idea of joining the EU is in this vein: the people of Armenia have European aspirations, and, as I already said, we are going through this process and we will see what the end of this process will be, no one can predict [the future] at the moment.”