France does not cease its efforts for peaceful settlement of NKR conflict
PanARMENIAN.Net - France, in its capacity of MG OSCE Co-Chair, does not cease efforts aimed at assisting Armenia and Azerbaijan to achieve peaceful, fair and durable settlement of NKR conflict, French MFA official representative's statement says.
"On June 26 in Paris, on the initiative of mediator states, RA and Azeri Foreign Ministers, Edward Nalbandian and Elmar Mamedyarov held negotiations. First, each of Ministers met mediators to have detail and constructive negotiations. Later, they held a meeting attended by mediators, and discussed improvement achieved during the last summit conference between RA and Azeri Presidents Sargsyan and Aliev, held in the beginning of June in St. Petersburg and the possibility to continue improvement into the future.
Success achieved in St. Petersburg was consolidated and spheres that could yield positive results were defined during negotiations. MG OSCE Co-Chairs made new offers to achieve compromise. In this context, mediators resolved to organize a visit to Baku, Yerevan and NKR in the beginning of next month to prepare presidential meeting in Moscow," the statement concluded.