Baku not skimp in distorting Armenian history
PanARMENIAN.Net - Since Soviet times Azerbaijan leads the anti-Armenian propaganda and distort the history. In recent years, the distortion of historical facts and strengthening the anti-Armenian propaganda became a huge scale, since for poisoning the consciousness of Azerbaijan's people Baku makes major investments, Ruben Galichian, the Honorary Consul of Armenia in London in 1992-2000, author of books on the history and cartography, said.
"At present, the Azerbaijani side publishes books and articles in English language with anti-Armenian content and presents them free to well-known universities, libraries and public entities around the world. The Armenian side has not taken any steps to stop the process of misrepresentation. Time passes and the libraries of the world will exhibit only book representing interests and approaches of Azerbaijan.
Ruben Galichian has decided to publish his book "Imaginary History of Azerbaijan: Azerbaijan and Armenia, Myths and Facts". "In my book, I touched upon the history of the Republic of Azerbaijan in 1918, gave the historical arguments that define what is Agvank and Azerbaijan (Caucasian Albania).
According to him, Baku does not hesitate to misappropriate Armenian Churches, allegedly saying that they were built by the Albanians, who allegedly were their ancestors. With all this, Ruben Galichian stressed that today there are many scientific studies showing that the Armenians have lived in Nagorno-Karabakh for more than 4 thousand years.
In the book the author has presented the facts and photographs testifying destruction of Armenian churches and monuments in the territory of today's Azerbaijan and Nakhichevan, destruction of Armenian cross stones (khachkars) in Old Djugha and Armenian cemetery in Baku. "Today, Armenia inform the international community about the policy of Azerbaijan, appeal to international courts to protect its cultural heritage and to suspend the distortion of the Armenian history by Baku," Ruben Galichian emphasized.