Armenia's health ministry takes steps to deal with A (H1N1) virus
PanARMENIAN.Net - All measures to effectively confront A (H1N1) virus are taken in Armenia, in case of its penetration into the country, Liana Torosyan, the chief specialist of sanitary and epidemiological inspection of Armenia's ministry of health, told a press conference in Yerevan.
"The Nork hospital has done all the necessary preparations for the treatment of the disease, if necessary," Liana Torosyan said, adding that there are no patients with the A (H1N1) virus in Armenia at the moment.
According to her, there is no reason to panic, all necessary measures to prevent the spread of the A (H1N) virus are taken in the RA Ministry of health, special department has been established bringing together various specialists and the sanitary and quarantine station operates at the
Zvartnots airport.
"Information leaflets are distributed in all areas of the country by regional administrations and departments, " Liana Torosyan said.