Thirty-five items added to UNESCO's Memory of the World Register
PanARMENIAN.Net - Thirty-five items of documentary heritage of exceptional value have been added to UNESCO's Memory of the World Register. This brings the total number of inscriptions since 1997 to 191.
The Director-General of UNESCO, Koïchiro Matsuura, announced the inscription of these items on the recommendation of experts during a 3-day meeting of the International Advisory Committee (IAC) of UNESCO's Memory of the World Programme which continues to 31 July in Bridgetown, Barbados.
The Director-General also announced the winner of the 2009 UNESCO/Jikji Prize: the National Archives of Malaysia in recognition of its outreach, educational and training programmes in the area of preservation within the Asian region.
The Memory of the World Register features documentary heritage identified by the International Advisory Committee and endorsed by the Director-General of UNESCO as corresponding to the selection criteria for world significance.