NATO, US and EU not aware of peculiarities of regional conflicts
PanARMENIAN.Net - "Normalization of Armenian-Turkish ties will not negatively affect Armenian-Russian relations; just the contrary," Alexander Sotnichenko, leading analyst of St. Petersburg Center for Middle East Studies, told a PanARMENIAN.Net correspondent. Armenia is not involved in South Stream and Nabucco projects because of complicated relations with Azerbaijan and Turkey," Russian expert said, adding that Armenia's involvement is only to the benefit of project participants. Sotnichenko does not find Nabucco a realistic project, considering Iran, the main gas supplier, is not a project participant. "Armenia's participation is theoretically ruled out, but anyway, the pipeline will not operate to full capacity," he stressed.
Russian analyst finds regional conflict settlement a rather complicated issue. "The most important thing is not to allow foreign forces like NATO, US and even EU to get involved in conflict settlement processes in any region, as they are not aware of peculiarities of regional conflicts," he noted.
As a result of August 7 negotiations in Ankara, Russian and Turkish Prime Ministers signed a cooperation agreement in oil and gas spheres.