October 7, 2009 - 15:28 AMT
Today Armenia's National Assembly passed through second and final reading amendments to laws "On education" and "On Higher and Post Graduate Education". Author of the law, MP from the "Prosperous Armenia" party Naira Zohrabyan earlier familiarized the deputies with the amendments, which ensure the same tuition fees for all Armenian students enrolled in local universities: either from Nagorno-Karabakh, Samtskhe-Javakheti, Kvemo Kartli or Armenia.
According to a PanARMENIAN.Net reporter, Armenia's parliament also adopted bills on making amendments to RA law "On Central Bank, the laws "On remunerating civil servants" and "On mental health".
Besides, it was put to a vote and adopted the agreement "On cooperation and mutual assistance in customs between Armenia and Italy, signed on March 6, 2009.