Mourad Papazian launches school of journalism and communication in Marseilles
PanARMENIAN.Net - Mourad Papazian, co-president of ARF Dashnatsutyun in Euope, launches a school of journalism and communication in Marseilles, France. For this project he joined two media French stars - Jean-Pierre Foucault, one best presenters of television on TF1 and radio RTL, and journalist M. Pape Diouf, former manager of " Olympic de Marseille" football club.
Mourad Papazian has already opened 4 schools in France and Belgium (Paris, Strasbourg, Toulouse, Brussels). The school in Marseilles will open in October 2010, independent French journalist Jean Eckian (Paris) reported to PanARMENIAN.Net