ARMHOTELS on-line booking system launched in Armenia
PanARMENIAN.Net - ARMHOTELS on-line booking system was launched 23 December in Yerevan.  As ARMHOTELS program manager Ashot Nazaryan told a PanARMENIAN.Net reporter, this system is not a novelty, and it is used in all countries with the developed tourism industry.   "However, for Armenia this approach is new:  anyone can arrange own tourism package within a few minutes, " he said.
According to project manager, by registering the required service, the visitor receives a voucher, pays for it and get the selected service: hotel, tour, theater or gallery.
According to Ashot Nazaryan, ARMHOTELS on-line system is a meeting node for a buyer and a seller. "For example, if you want to visit a theater, you register a ticket, pay for it, get a voucher and submit it as a ticket", he explained.