Turkish woman fined by French court for rejecting Armenian Genocide
PanARMENIAN.Net - Turkish origin French citizen Sirma Oran-Martz, the daughter of publicist Baskin Oran, had applied to French Courts when she was asked if she recognizes the Armenian Genocide, during the period of her candidacy in the local elections.
Refusing to recognize the Genocide, Sirma Oran-Martz had resigned from the candidacy and applied to the French Court, complaining that she was exposed to discrimination because she is Turkish origin, TURKISHNY reported.
On January 6, Turkish woman was found guilty under French Criminal Code for rejecting the Genocide. French Court of Lyons fined Sirma Oran with 1500 Euros.
Commenting on the decision of the French court, Sirma Oran stated that the decision is "disgraceful" and said that she will apply to the European Court of Human Rights (ECHR).
In 2001, France publicly adopted the law on recognition of the Armenian Genocide of 1915, to be executed as a law of the state.