Aram I: Middle East churches will continue cooperation with churches of Jerusalem
Michel Sabbah, former Latin Patriarch of Jerusalem and Michel Nseir, representative of the World Council of Churches visited Aram I, Catholicos of the Great House of Cilicia.
Jerusalem churches addressed Aram I with a request to determine sanctions against Israel for unacceptable attitude to Christianity.
The address was harshly criticized by Israeli government.
The parties emphasized the importance of Christian collaboration strengthening, activation of dialogue between Christian and Islamic worlds and assistance of foreign churches in Israeli-Palestinian conflict settlement, chancellery of the Great House of Cilicia said.
Catholicos of the Great House of Cilicia, in turn, noted that Middle East churches will continue cooperation with churches of Jerusalem.