Blacklist of Azerbaijani Foreign Ministry may be supplemented by new parliamentarians
PanARMENIAN.Net - Azerbaijani mass media reported that Azerbaijan may include participants of the Inter-Parliamentary Assembly on Orthodoxy (IPAO) in its blacklist, if they visit Artsakh.
On July 1, Speaker of the NKR National Assembly Ashot Ghulyan met with a delegation of the Inter-Parliamentary Assembly on Orthodoxy, which paid a private visit to Artsakh after completion of the 17th assembly of the Inter-parliamentary Assembly on Orthodoxy (IPAO).
The delegation comprised of parliamentarians from Russia, Poland, Serbia, Montenegro, Lebanon, Jordan, Armenia, Romania, Palestinian Autonomy, as well as high-ranking clergymen from Russia and South African Republic.