OSCE mission conducts monitoring of contact line of NKR and Azerbaijani Armed Forces
PanARMENIAN.Net - On August 3, in accordance with the earlier achieved agreement with the NKR authorities the OSCE mission conducted а regular monitoring of the contact line of Nagorno Karabakh and Azerbaijani Armed Forces in the eastern direction of Talish settlement of Mardakert region, NKR.
From the NKR Defense Army positions, the monitoring was held by Coordinator of the OSCE Office, Lieutenant-Colonel Imre Palatinus (Hungary) and Field Assistant of the Personal Representative of the OSCE Chairman-in-Office Hristo Hristov (Bulgaria).
From the opposite side, the monitoring was implemented by Field Assistants of Personal Representative of the OSCE Chairman-in-Office Lieutenant-Colonel Antal Herdich (Hungary) and William Pryor (Great Britain).
The monitoring passed in accordance with the planned schedule. No violation of cease-fire regime was recorded.
On Karabakh side, the monitoring mission was accompanied by representatives of the NKR Ministry of Foreign Affairs and Ministry of Defense.