Shot from Abraham cited as likely cause of Dirrell's "neurological problems"
PanARMENIAN.Net - According to Leon Lawson Jr., the uncle and co-trainer of super middleweight contender Andre Dirrell, the disqualification shot from Arthur Abraham is the likely cause of Dirrell's "neurological problems."
On Thursday, October 7, Showtime Sports General Manager Ken Herschman announced that Dirrell had withdrawn from Super Six Boxing Classic. Dirrell was scheduled to fight close friend Andre Ward on November 27.
Another concern is Dirrell's weight. The Michigan boxer has not trained since March and is walking around as a cruiserweight. Dirrell usual walking weight is close to the light heavyweight limit of 175-pounds. Lawson claims Dirrell hid the injury for months, but they were eventually advised about his problems and were obligated to disclose them, boxingscene.com reported.