Serzh Sargsyan: Tatev Revival Project -significant component in governmental strategy for balanced development of Armenian regions
PanARMENIAN.Net - The world's longest reversible passenger aerial tramway will impart a new charm to Vorotan River Gorge, giving indelible impressions to the tourists, Armenian President Serzh Sargsyan, who became the first passengers of the tramway today, stated.
“The aerial tramway is of exceptional importance to Tatev and adjacent territories,” the President emphasized.
The President characterized Tatev Revival Project as a significant component in governmental strategy for balanced development of Armenian regions, also stimulating economic, scientific and cultural life of Syunik.