Սերժ Սարգսյան. «Տաթևի վերածնունդ» նախագիծը Հայաստանի մարզերը զարգացնելու ՀՀ կառավարության ռազմավարության էական բաղադրիչն է
PanARMENIAN.Net - Աշխարհում ամենաերկար ճոպանուղու շինարարությունը բարի գործ է, որը նոր հմայք է հաղորդում Որոտանի կիրճին, իսկ այս տեղ այցելող զբոսաշրջիկներն իրենց հետ տանելու են անմոռաց հիշողություններ, կարծում է ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը: «Ճոպանուղու շինարարությամբ մենք նպատակ չունեինք զարմացնել ինչ –որ մեկին, բայց սա բացառիկ նշանակություն ունի Տաթևի և մերձակա տարածքների համար»,- ասել է նախագահը:
«Տաթևի թևեր» անունը կրող ճարտարագիտական այս հրաշքը, որը 5.7 կմ ձգվում է Որոտան գետի խոր և գեղատեսիլ կիրճի վրայով, կապում է Հալիձոր և Տաթև գյուղերի մոտակայքում տեղակայված երկու կայանները ճիշտ այնպես, ինչպես «Տաթևի վերածնունդ» ծրագիրը կամրջում է Տաթևի անցյալի ժառանգությունը շրջանի խոստումնալից ապագայի հետ:
ՀՀ նախագահի խոսքերով, «Տաթևի վերածնունդը» նախագիծը Հայաստանի մարզերը զարգացնելու ՀՀ կառավարության ռազմավարության էական բաղադրիչն է: Միաժամանակ Սերժ Սարգսյանը նշելէ , որ այս նախագիծը պետություն-մասնավոր հատված համագործակցության մեծ նախաձեռնությունն է, որն այսօր իրագործվում է ՀՀ-ում: