HSBC Bank Armenia directed AMD 55 million for implementation of education projects
PanARMENIAN.Net - Since its launch in 2007, 1500 children from underprivileged communities in Armenia have benefited from HSBC Global Education Trust’s “Future First” program, HSBC Bank Armenia said in a press release.
This USD 10 million program has reached out to more than 344,000 children in 45 countries over the past 5 years. In total, AMD 55 million has been directed towards the implementation of education projects in Armenia through local NGOs.
Among the grant application winners are: 2010 – “Liarzhek Kyanq” and “Future is Yours”; 2009 – “Children of Armenia Fund” (COAF); 2008 – “Junior Achievement of Armenia” (JAA). All four NGOs work directly for the well-being of underprivileged children, providing access to vital education and life skills, aimed at delivering support and a lasting impact in the lives of children in care.
“At HSBC we are convinced that investing in education is central to sustainable development and one of the most powerful instruments known to reduce poverty and inequality. I am proud that HSBC makes it possible to create lasting change in Armenia, by enabling children from marginalized and disadvantaged communities to access opportunities for their own advancement”, said Astrid Clifford, Chief Executive Officer of HSBC Armenia.