Resolution on the Karabakh conflict adopted at SI Council Meeting in Paris
PanARMENIAN.Net - The Armenian Revolutionary Federation Dashnaktsutyun (ARFD) took part in the Council Meeting of the Socialist International (SI) in Paris on November 15-16, 2010. At the end of the Council Meeting a resolution on the Karabakh conflict was adopted, which reads:
“Greatly encouraged by the meetings held by our International this year in Yerevan and Baku, where Armenian and Azerbaijani representatives from our member parties were able to engage in unprecedented dialogue over their differences and visions for the settlement of Karabakh issue, we extend our recognition to our member parties and governments of Armenia and Azerbaijan for hosting the delegates of Socialist International member parties from the other country, and view this as an extremely positive step.
We now see an opportunity and a need to make use of the foundations that have been set, to build dialogue and confidence both within our International and on the wider political stage in those countries.
It is crucial to advance the resolution of the conflict of Nagorno Karabakh among both countries to ensure peace and stability in that region. The SI which has launched its initiative for peace will preserve and continue its efforts to advance on:
Formalization of the status of Nagorno Karabakh and a final status for the region that is acceptable to all; establishment of the rights of displaced persons of both sides; calling for respect of the 1994 ceasefire agreement and refraining from all types of ceasefire violations, including sniper fire; calling on the parties of the conflict to display political will to reach an agreement on mutual, commensurate, equal and concurrent concessions to address the main question of the conflict.”
The ARFD delegation at the SI Council in Paris was comprised of Mario Nalpatian, ARFD Bureau Member and Co-Chair of the SI Committee on the CIS, the Black Sea and the Caucasus; Armen Rustamyan, ARFD Supreme Council Chair; Levon Mkrtchyan ARFD Bureau Member; Mourad Papazian, ARFD Western Europe Central Committee Co-Chair (France); Richard Ananian ARFD Western Europe Central Committee Co-Chair (France); Mariette Gharapetian (France); and Kaspar Garabedian (Greece).