PanARMENIAN.Net - U.S. experts published a list of 37 countries that could face a social revolt in 2011-2012.
According to Kansas University Professor Sam Bell, they accurately predicted the coup in Tunisia and the social revolt in Ireland because of the IMF loan.
The threat of a social revolt in Georgia is very real, experts say, with the country listed fourth after Iran, Sri Lanka and Russia in this ranking.
Professors from universities of Kansas and New York have developed a model allowing them to forecast social revolts and ethnic clashes in various countries. According to Kansas University Professor Sam Bell, they accurately predicted the coup in Tunisia and the social revolt in Ireland because of the IMF loan, Belarusian MI news agency reported.