PanARMENIAN.Net - Germany’s embassy in Azerbaijan commented on German journalists’ visit to Nagorno Karabakh Republic saying journalists bear personal responsibility for trip to Karabakh, even for research purposes.
“German Foreign Ministry warns against visiting Karabakh in its recommendations on safety measures for traveling abroad, noting that people with entry visa or entry stamp to NKR will be denied visa to Azerbaijan,” the embassy press service said.
German journalists Richard Kiessler and Knut Teske, who visited Armenia to familiarize themselves with the Armenian stance on Karabakh problem, plan to visit Artsakh as well.
The embassy also noted that Germany’s position on Artsakh recognition issue remains unchanged, Trend reported.