Armenia strengthens CSTO activities
PanARMENIAN.Net - Armenia strengthens activities of Collective Security Treaty Organization (CSTO) in the country, develops new strategies, new visions, and considers new approaches aiming to boost the CSTO importance, Secretary of the Armenian National Security Council (NSC) said.
“Armenia will host military trainings within the CSTO framework bringing together all seven member states, during which Armenia will demonstrate its military potential,” Artur Baghdasaryan told a press conference in Yerevan.
NSC secretary also informed that Armenia is going to purchase ultra-modern armament to protect its borders.