Armen Ashotyan: Low grades on Armenian exam at United State Examinations are explained by tests' difficulty.
PanARMENIAN.Net - "The highest scores within the first 10 days of United State Examinations were registered for English language exams, the lowest- for Armenian exams, average scores for the exam being 11,4, which is by 2 points lower than last year's index," RA Minister of Education and Science Armen Ashotyan told a news conference
"Low grades on Armenian exam at United State Examinations are explained by tests' difficulty. This is the reason maximum grades were earned only by 12 people out of all the entrants passing Armenian exams. Whereas out of 800 entrants passing English exams, maximum grades were earned by 100 people," he said.
According to Armen Ashotyan, Ministry task is to bring human factor to a minimum, thus providing maximum objectivity. Yet now the Government can't manage the full computerization of the process.
This year, State Exams in Armenia are conducted in 2 stages. The first stage was launched on June 2 to be completed on June 20. Second stage - for those demobilized from the army, foreign citizens and those who absent from the first stage for valid reasons.
According to Armenian Testing Center, the number of university entrants passing United State Exams for 15 subjects comprises 19164 persons in Armenia and NKR.