Yerevan to host seminar on Bioethical Education at Armenian Universities
PanARMENIAN.Net - On October 5-6, Yerevan will host a regional seminar entitled Bioethical Education at Armenian Universities: Problems and Perspectives.
The seminar is dedicated to the fifth Anniversary of the Universal Declaration on Bioethics and Human Rights.
The purpose of the seminar is to elaborate acceptable models to educate Armenian specialists in the field of bioethics.
Participating in the seminar are leading experts in bioethical education from CIS, representatives of RA government structures, non-governmental organizations, Armenian Apostolic Church and mass media.
Educational schemes as they relate to bioethical education at universities of Russia, Belarus and Armenia will be discussed. Special attention is paid to the problem of human dignity in the light of the Universal Declaration on Bioethics and Human rights as well as within UNESCO’s standpoint in the sphere of bioethics
The seminar is organized by the National Center of Bioethics, UNESCO Moscow Office, Armenian National Commission for UNESCO and the Yerevan State University within the framework of the UNESCO Ethics Education Programme and its overall objective to reinforce and increase the capacities of Member States in the area of ethics education.