PanARMENIAN.Net - Armenian Deputy Minister of Sport and Youth Affairs Arsen Karamyan said that as a result of studies it was decided to implement Support to Dwelling Construction for Young Families program in two regions of Armenia – Syunik and Tavush, as there is a clear demand and creditability for new dwellings purchase.
According to Karamyan, this is the first large-scale program of housing construction in the country’s regions, but for construction works in the earthquake zone. “We will contribute to the development of the housing space through this initiative. Besides, the program is in compliance with the governmental concept on equal development of regions. In my opinion, the program will be implemented also in other regions of Armenia,” Karamyan said.
Pointing to the fact that the program reads that the dwellings are provided at lower prices compared to market ones, a PanARMENIAN.Net reporter asked Karamyan to comment on high payments for the dwellings – AMD 195,000/1sq.m.
However, Karamyan noted that the market prices for dwellings in Kapan make around $800/1sq.m. “In such case, the payment of AMD 195,000 rather differs from market prices. Besides, the beneficiaries can use lax credits,” Karamyan said, adding that around 17% of the dwelling cost is the share of construction materials transportation, most of which are delivered from Yerevan.
Karamyan noted that the dwellings are completely repaired, gasified and supplied with a heating system.