Armenian wrestlers to participate in international tournament in France
PanARMENIAN.Net - On November 25-27, France will be hosting international Greco-Roman wrestling tournament with participation of Armenia’s team headed by Olympic Games champion Levon Julfalakyan.
The Chief Coach told a PanARMENIAN.Net reporter that the team will leave for France on November 23. “Our sportsmen are in a good shape. Young wrestlers will compete in the tournament,” said Julfalakyan.
Specifically, Armenia will be represented by Alexan Mikayelyan, Artak Harutyunyan (60kg), Hovhannes Vardanyan (66kg), Varsham Boranyan (74kg), Arthur Alexanyan and Arman Papyan (96kg).