Ankara agreed on dismantling wall, which divides Nicosia into Greek and Turkish parts
PanARMENIAN.Net - Ankara expressed its solidarity with authorities of self-proclaimed Turkish Republic of Northern Cyprus in the issue to dismantle the wall that divides Nicosia into Greek and Turkish parts more than 40 years. At the briefing in Ankara official representative of Turkish MFA Levent Bilman noted, Turkey shares the position, which holds president of North Cyprus Republic in the issue to dismantle the wall in Nicosia. "Still in 2005 North Cyprus dismantled the barrier and check-point in its territory and called upon the authorities of Greek-Cypriot administration to bilaterally open the border. Finally two years later Greek-Cypriot authorities dismantled the wall in their territory. President of North Cyprus Mehmet Ali Talat called this decision belated but positive, and Turkey shares its position," the representative of Turkish MFA stressed.
On March 9 the Cyprus Republic authorities order to dismantle the wall that divides the capital of the island into Greek and Turkish parts. It was a bolt from the blue for many people, since there weren't any statements by the local authorities. EU High Representative for Foreign Policy and Security Javier Solana called unrealistic information about dismantling the wall that divides the Cyprus capital into Greek and Turkish one.
Nicosia is situated on the border of territories that are being controlled by the Republic of Cyprus and the self-proclaimed Turkish Republic of North Cyprus. The Cyprus Republic is a EU member-state, while the population of unrecognized "Turkish" Cyprus is out of the European Union. An international embargo acts towards the north of island, IA Regnum reports.