Armenian newspaper of Russia calls on Yerevan to refuse from talks and recognize NKR's independence in case of pressures
PanARMENIAN.Net - "The next negotiation between Armenian President Robert Kocharian and his Azeri counterpart Ilham Aliev is scheduled for June 10 in Saints Petersburg. These talks may become decisive in the process of the Nagorno Karabakh conflict settlement. At the same time negotiations are carried out on the background of an unprecedented cynical statement, which belongs to OSCE Minsk Group Co-Chair Yuri Merzlyakov. He made it during his visit to Baku, saying that Armenia must "remove his forces from 7 regions" and "Nagorno Karabakh is an integral part of Azerbaijan". Similar statements made by one of the Co-Chairs of the negotiation process, actually have character of predetermining outcome of talks and contradict to the mandate of Co-Chairs," "Yerkramas" Armenian newspaper of Russia reports. The publication indicates, "we are sure that first of all people of NKR must decide the future of Nagorno Karabakh Republic's status and fate of territories adjacent to the former NKAR. Meanwhile, the fate of NKR and historical territories of Armenia, which were liberated at the cost of human lives, have the most direct connection with all Armenians around the world. Armenians of Russia will not be quite spectators of how the mediators in the negotiation process imitating their successful activity constantly are making compromises to Azerbaijan, creating threats for the peace and stability that exists in the region. Saints Petersburg must not become the place, where for the next time the international community will try to deprive Armenians of their historical lands. Repetition of the Moscow Treaty of 1921, in the result of which the Kars region and Surmalu uyezd passed to Turkey from Armenia and the Nakhichevan region and greater part of Sharur-Daralagyaz uyezd to Azerbaijan, must not happen.
"Yerkramas" Armenian newspaper of Russia on behalf of its readers calls on the "leadership of Armenia to refuse from signing any document, which would infringe the interests of the Armenian nation, and in case of political pressure from third parties to refuse from continuing talks and officially recognize independence of the Nagorno Karabakh Republic."