Kosovo is not going to declare independence unilaterally
PanARMENIAN.Net - Kosovo is not going to declare independence unilaterally and will coordinate his actions with the European Union and USA, Kosovian President Fatmir Sejdiu stated. "It is very important for us that the process would be coordinated and developed in close cooperation with the international community, the USA and EU first of all," Sejdiu said after having met with US State Secretary Condoleezza Rice.
The Kosovian delegation in Washington also included Speaker of the parliament Kol Berisha and Prime Minister Agim Ceku. Serbian Foreign Minister Vuk Eremic is supposed to arrive in US capital on Wednesday. Earlier representative of the US State Department Sean McCormack said Rice will urge the Kosovian leader to display patience, since nobody will benefit from efforts to lock the diplomatic process that has just began. "We still continue consultations with Europeans and of course we keep contacts with Russia on this (Kosovo) issue," McCormack stated, Lenta.ru reports.
On Friday authors of the new draft resolution on Kosovo decided not to put the document to the vote in the UN Security Council. They ordered the Contact Group (representatives from Russia, Germany, Great Britain, Italy, France and USA) to initiate talks between Prishtina and Belgrade. The cause for this was Russia's stance, which threatened to place a hold during voting in UN SC. According to Russian diplomats, despite some amendments, actually the resolution grants independence to Kosovo without taking into account Serbia's position.