Presidential election kicked off in Azerbaijan
PanARMENIAN.Net - Presidential election kicked off in Azerbaijan today, October 15. The polling stations opened at 8 a.m. and will close on 7 p.m.
Seven candidates are running for the post, namely Ilham Aliyev, the incumbent President and chairman of ruling New Azerbaijan Party; Igbal Agazade, chairman of opposition Umid (Hope) Party; Fazil Gazanfaroglu, chairman of Great Establishment Party; Gudrat Hasanguliyev, chairman of Unified Popular Front Party; Hafiz Hajiyev, chairman of Muasir Musavat Party; Fuad Aliyev, chairman of Liberal Democrat Party and independent candidate Gulamhuseyn Alibayli.
Some 1,233 international observers from 60 countries are observing the election.
In early September, parties serving on Azadlig bloc the (the Popular Front Party, the Liberal Party and the Citizen and Development), the Musavat Party and the Public Forum 'For Azerbaijan'  signed a joint statement on recognition of the presidential election as illegitimate, Trend Azeri news agency reports.