Armenian-Turkish border is guarded by all Armenians
PanARMENIAN.Net - Armenia is a sovereign independent state, capable of protecting its border on its own, Lieutenant-General Sergey Bondarev, Head of RF FSB's Administration in Armenia, told a PanARMENIAN.Net correspondent in Armavir during a meeting with journalists. He referred to the 1992 Armenian-Russian Agreement on Joint Protection of Armenian-Turkish border. "I'm just confident that border is protected by all Armenians. As to us, we just perform our duties of delivering aid," he stressed.
On May 30, Armenian frontier forces celebrated their 85th anniversary. The troops guard the border section extending along the rivers Araks and Akhouryan (with a length of 126.2km.). The total length of the Armenian-Turkish border is 328 km. Another border section is guarded by Gyumri frontier forces.