ANC: Nothing depends on RA president in Karabakh negotiation process
PanARMENIAN.Net - "In the settlement of the Nagorno Karabakh conflict the president of Armenia Serzh Sargsyan has found himself in a situation when nothing depends on him. He would agree to everything offered by the OSCE Minsk Group co-chairs," David Shahnazaryan , member of the Coordinating Council of the Armenian National Congress, told a today's press conference in Yerevan.
In David Shahnazaryan's opinion , changes in the conflict resolution process can be introduced by only Ilham Aliyev. According him, the current situation around Nagorno Karabakh is very dangerous, and declassified Madrid principles have nothing positive for the Armenian side.
He also added that the assertions of RA authorities that the paragraph on self-determination of Nagorno-Karabakh is included in the principles does not reflect the reality. "In Madrid principles the word "people" is not used in the paragraph on the expression of will and that could prove fatal for NKR David Shahnazaryan stressed.