PanARMENIAN.Net - Ukraine is welcome to join the Collective Security Treaty Organization (CSTO), with Armenia, Belarus, Kazakhstan, Russia and Tajikistan as member states, Russian President Dmitry Medvedev stated.
As the President noted during the meeting with Ukrainian students in Kiev, “Russia respects neutral status of Ukraine, trying to be understanding of the country’s doubts.”
The Russian leader also assured that Black Sea Fleet will not be used for attacking neighbouring countries, nr2.ru reported.