Tourists flow to NKR increasing
According to the Consular Service of the NKR Ministry of Foreign Affairs, the total number of foreign citizens, who visited the republic in the first six months of 2010, increased by 45% compared with the same period of 2009.
Tourists arrive from the USA, France, Iran, UK, Holland, Switzerland, Canada, Italy, Poland, and the CIS states. Profound interest in Artsakh is displayed by representatives of the Armenian Diaspora.
They mainly visit the town of Shushi, the Gandzasar, Amaras, Dadivank Monasteries and Tigranakert ruins, NKR MFA Press Service reported.