Andrey Nesterenko: Russian Foreign Ministry does not deal with sale of weapons
PanARMENIAN.Net - Spokesman of the Russian Foreign Ministry Andrey Nesterenko refrained from commenting on information about Russia’s allegedly planned sale of S-300 missile complexes to Azerbaijan.
“The Foreign Ministry does not deal with sale of weapons. There is a range of specialized state institutions, which act in compliance with the law. And I would recommend you to apply to them. You are well aware of these institutions,” RIA Novosti quoted the diplomat as saying.
In July 2010 the Azerbaijani Defense Ministry and Russian state arms exporter Rosoboronexport were reported to have signed an agreement on the delivery of two S-300PMU-2 Favorit battalions. However, soon Spokesman of Rosoboronexport Vyacheslav Davydenko refuted this information. According to him, “there is no agreement between Russia and Azerbaijan on the delivery of S-300 missile complexes.” In the beginning of September, Azerbaijani media quoted Spokesman of Azerbaijani Foreign Ministry Elhan Polukhov as saying that the deal is at the stage of implementation. He added that Moscow and Baku has been negotiating on the matter since 2007.