NKR NA not to discuss draft declaration on NKR people’s right to peace and free development
PanARMENIAN.Net - On November 26, 2010, Stepanakert hosted a public discussion of a draft declaration on NKR people’s right to peace and free development. The event brought together leaders of the NKR civil society, lawyers, political analysts, journalists and representatives of the NKR state structures.
Participants of the discussion approved the initiative of the Public Council for drafting a similar document, made suggestions with respect to the declaration language and authorized the Public Council on Foreign Policy and Security to finalize the draft declaration and submit it to the NKR National Assembly.
On December 2, 2010, the amended draft declaration was submitted for the NKR National Assembly’s consideration.
Chairman of the NKR NA Standing Committee on Foreign Relations wrote in his recent letter that, as per the NKR Constitution, the National Assembly is authorized to adopt decisions, addresses and statements solely as part of legislative activity and organization of its work. The letter reads that the submitted draft declaration cannot be discussed by the NKR NA, the NKR Public Council on Foreign Policy and Security reported.