ՀՀ վերահսկիչ պալատի և Ֆրանսիական Հաշվիչ դատարանի միջև կկնքվի համագործակցության համաձայնագիր
PanARMENIAN.Net - Հայաստանի Հանրապետության վերահսկիչ պալատի նախագահ Իշխան Զաքարյանի գլխավորած պատվիրակությունը 2011թ մարտի 16-ին եռօրյա պաշտոնական այցով մեկնել է Ֆրանսիա (Փարիզ): Այցի շրջանակում նախատսվում է Ֆրանսիայի և Հայաստանի բարձրագույն վերահսկիչ մարմինների ղեկավարների հանդիպում:
ՀՀ վերահսկիչ պալատի և Ֆրանսիական Հաշվիչ դատարանի միջև կկնքվի համագործակցության համաձայնագիր` հետևյալ ոլորտներում. արտաքին պետական վերահսկողության մեթոդաբանության և ընթացակարգերի փորձի փոխանակում, մասնագիտական ուսուցում և վերապատրաստում, համատեղ նաև զուգահեռ վերահսկողության, սեմինարների, կոնֆերանսների և խորհրդակցությունների անցկացում, արտաքին պետական վերահսկողությանն առնչվող ազգային օրենսդրության, մասնագիտական տեղեկատվության, ուղեցույցների և ձեռնարկների փոխանցում:
Վերահսկողության շրջանակում ՀՀ վերահսկիչ պալատի համար կարևոր է հատկապես քրեաիրավական բնույթի խախտումների բացահայտման գործում նախաքննչական, քննչական, դատախազական և դատական գործունեության ուղղությամբ Հաշվիչ դատարանի փորձը:
Բացի այդ, Հաշվիչ դատարանի աջակցությամբ ՀՀ վերահսկիչ պալատը կարող է առավել արդյունավետ ներգրավվել միջազգային և տարածաշրջանային կազմակերպությունների աշխատանքներին:
Դոնոր կազմակերպությունների և ֆոնդերի հետ տարվող աշխատանքներում նույնպես հնարավոր է Հաշվիչ դատարանի միջամտությունը, հայտնում է ՀՀ վերահսկիչ պալատի լրատվական ծառայությունը: