PanARMENIAN.Net - ARF Dashnaktsutyun opposition party member Lilit Galstyan called on the authorities particularly the ruling Republican Party of Armenia (RPA) to learn to assume responsibility for its administration.
“Political majority on behalf of the President and the Prime Minister likes to speak about morality, however without turning words into actions,” she added.
In this context, the MP ironically noted that the authorities gained over 80% during recent elections of the local authorities despite the current social and economic breakdown, enormous poverty and emigration rate, with 40-50 thous. people annually fleeing the “good country.”
“It’s easy to bribe a person when he/she gets AMD 35 thous. monthly salary (approximately USD 90),” she added.
The event was organized by Armenian Center of Political and International Studies through support of National Democratic Institute (NDI).
Armenian parliamentary elections are due on May 6, with eight political parties and one bloc (Armenian National Congress) running for them.