Armenia reports daily Covid-19 cases of 1174
PanARMENIAN.Net - The number of confirmed coronavirus infections in Armenia grew by 1174 to reach 151,392 on Thursday, December 17 morning, according to information provided by the Health Ministry.
Fresh figures also revealed that 1296 more people have recovered, 25 patients have died from Covid-19, while five others carrying the virus have died from other causes in the past 24 hours.
A total of 3537 tests have been performed in the past day, the National Center For Disease Control and Prevention said.
So far, 129,990 people have recovered, 2581 have died from the coronavirus in the country, while 642 others carrying the virus have died from other causes.