PanARMENIAN.Net - Before Kazan meeting, the West conducted special work with Azerbaijani President Ilham Aliyev to prevent signing of any document, according to Director of the Institute of Political and Social Studies.
Vladimir Zakharov believes this to be the only explanation for Aliyev’s bringing forward 10 new proposals.
“The point is that the United States still considers a war against Iran expected in 2012,” Zakharov said during Yerevan-Moscow TV space bridge.
“The closer the war is the more evident is the importance of having an area near Iran, from where U.S. aircrafts may rise to the sky. It is not possible with Azerbaijan, but Karabakh can be used as a runway for U.S. aircrafts,” he said.
However, Zakharov thinks that there are no near perspectives for Karabakh conflict settlement, as too many actors are engaged in it.
Despite optimistic forecasts and encouragement, the anticipated meeting ended in a statement saying that the heads of state “noted the reaching of mutual understanding on a number of questions, whose resolution helps create conditions to approve the basic principles."