Կազանից առաջ Արևմուտքն Ալիևի հետ հատուկ աշխատանք է տարել, համոզված է ռուս փորձագետը
PanARMENIAN.Net - Մինչ Կազանի հանդիպումն արևմտյան ուժերն Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ հատուկ աշխատանք են տարել, որպեսզի հանդիպմանը չստորագրվի փաստաթուղթ: Այդ մասին Երևան-Մոսկվա հեռուստակամրջի ընթացքում հայտարարել է Սևծովյան և Կասպից տարածաշրջանի քաղաքական և սոցիալական հետազոտությունների ինստիտուտի տնօրեն Վլադիմիր Զախարովը: Ռուս փորձագետի համոզմամբ, միայն այդպես կարելի է բացատրել այն հանգամանքը, թե ինչու հանդիպմանն Ալիևը ներկայացրեց 10 նոր առաջարկ:
«Բանն այն է, որ ԱՄՆ չի հրաժարվել Իրանի հետ պատերազմ սկսելու մտքից, որը նախատեսված է 2012-ին: Որքան աճում է պատերազմի հավանականությունը, այնքան ակնհայտ է, որ անհրաժեշտ է ունենալ Իրանին մոտ տարածքներ, որտեղից կարող են երկինք բարձրանալ ամերիկյան ինքնաթիռները: Ադրբեջանի հետ դա չի ստացվի, իսկ ահա Ղարաբաղը կարելի է օգտագործել որպես վայրէջքի և վերելքի հարթակ ամերիկյան ինքնաթիռների համար»,- ասել է Զախարովը:
Ռուս փորձագետի կարծիքով, առաջիկայում հեռանկարներ չկան ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման համար, քանի որ չափազանց շատ խաղացողներ են ցանկանում զբաղվել այս հակամարտությամբ: